Birebir Özel Ders ile Başarınızı Katlayın.

TEOG SONUÇLARI NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

10/24/2017

TEOG SONUÇLARI NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

2015 ilk dönem Temel Eğitimden Ortaeğitime Geçiş (TEOG) sınavı tamamlandı ve yaklaşık olarak bir milyon ikiyüz bin öğrenci altı temel derste ter döktü. İlk değerlendirmeler Matematik ve Türkçe sınavlarının geçtiğimiz yıllara göre daha zor olduğu şeklinde. Ocak ayı içerisinde de sonuçlar açıklanacak. Öncelikle TEOG sınav sonuçlarının ve yerleştirmeye esas TEOG puanının nasıl hesaplandığı konusunda sizlere biraz bilgi verelim.

TEOG PUAN HESAPLAMA

TEOG sınavları 700 tam puan üzerinden hesaplanır. Birinci ve ikinci dönem yapılan TEOG sınavları 700 tam puan üzerinden hesaplanır. Birinci ve ikinci sınavın ortalaması alınır. Bunun üzerine 6,7 ve 8. sınıf okul bitirme başarı puanları da eklenir. Bulunan puan ikiye bölünür ve bu puan yerleştirmeye esas puandır. Örnek olarak;

Birinci Dönem TEOG puanı: 685

İkinci Dönem TEOG puanı:693

6. sınıf başarı puanı: 95

7. sınıf başarı puanı: 96

8.sınıf başarı puanı: 94

Yerleştirmeye esas puan: 685+693=1378/2= 689

                                     689+95+96+94=974/2=487

 

TEOG SONUÇLARI NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ

 TEOG sonuçları aynı zamanda ders sınav notu olarak da geçtiği için öğrencinin 8. sınıf bitirme başarı puanını da etkilemektedir.

 TEOG sınavlarında genelde öğrencilerin diğer ders sınavlarında göstermiş olduğu başarının biraz altında bir başarı beklenebilir. Bunun sebebi ise öğrenci üzerinde oluşan sınav stresidir. İlk dönem TEOG sınavında başarı konusunda sıkıntı yaşayan bir öğrenci için yapılması gereken öğrencinin yanlış yaptığı sorulara göre eksik konuların üzerinde yoğunlaşarak başarının artırılması için çalışma yapmaktır.

 Daha sonraki yazılarımızda uzman öğretmenlerden tavsiyeler başlığı altında sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.