Birebir Özel Ders ile Başarınızı Katlayın.

TEOG YERİNE YENİ SİSTEM

11/6/2017

TEOG YERİNE YENİ SİSTEM

TEOG YERİNE GETİRİLEN LİSEYE YERLEŞTİRME SİSTEMİ AÇIKLANDI

YENİ SİSTEMİN DETAYLARI:

TEOG yerine getirilen yeni sitemin ayrıntıları Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından açıklandı. Liseye geçişte uygulanacak yeni sistem TEOG sınavı öncesi uygulanan sisteme benziyor. Yeni sisteme göre öğrenciler Mahalli Yerleştirme Sistemi veya nitelikli liselere yerleştirme sınavı ile liselere yerleştirilecek. TEOG sınavı yerine getirilen yeni sitemin iki ayağı mevcut. Yeni sisteme göre liseler, sınavsız girilen liseler ve sınavla girilen liseler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sınavsız liseye geçiş sistemine (Mahalli Yerleştirme Sistemi) göre öğrenciler kayıtlı adreslerine en yakın liselere yerleştirilecek. Öğrenciler, Temmuz ayı içerisinde, adresine yakın olan okullar arasından 5 tercih yapabilecek. Tercih edilecek okullar,  Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi, Çok Programlı Lise ve İmam Hatip Lisesi arasından seçilecek.Mahalli Yerleştirme sisteminde ortalamanın çok büyük önemi var. Tercih edilen okullarda kontenjanın dolması halinde ortaokul başarı puanına göre yerleştirme yapılacak. Öğrenciler sınavsız iyi bir okula yerleşmek istiyorlarsa sınav notlarını arttırmalılar. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamalarına göre, hiçbir öğrenci istemediği okul türüne yerleştirilmeyecek. Bu sisteme göre veliler ortaokul kaydı esnasında çocuklarının hangi liseye gidebileceğini bilebilecek. Böylelikle ortaokul ve lise arasında bağ kurulmuş olacak.

Sınavla girilen liseler ise yeni sistemin ikinci ayağını oluşturmakta. Bu sınava isteğe bağlı olarak girilebilecek. Lise adayı öğrencilerin %10’ luk kısmı bu okullara girebilecek. Sınavla girilecek liseler nitelikli liseler veya proje okullar olarak adlandırılıyor. Nitelikli Liselerin Türkiye genelinde 600 tane olduğu söyleniyor. Ancak bu okulların adları henüz açıklanmadı.  Sınavla girilecek olan liselerin adları ve kontenjanları Mayıs ayında açıklanacak. Haziran ayında yapılacak olan sınav Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanacak ve her ilde yapılacak. 60 sorudan oluşacak olan sınavın süresi 90 dakika olacak.  Sınav sayısal ve sözel bölümden oluşacak olup, Din Kültürü ve İngilizce derslerinden soruların gelip gelmeyeceği henüz netlik kazanmadı. Sınavda şimdilik Türkçe, Matematik, Fen ve Sosyal derslerinden soruların geleceği kesin.Sınav soruları MEB kazanımlarından sorulacak ancak ağırlıklı olarak 8. Sınıf müfredatını içerecek. Sınavda 3 yanlışın 1 doğruyu götürüp götürmeyeceğine dair bir bilgi henüz yok. Sınav puanın eşit olduğu ve kontenjanın dolduğu durumlarda öğrencilerin ortaokul not ortalamasına bakılacak. Sınavın tarihi 3 Haziran 2018. Sınav sonuçları Haziran ayı içerisinde açıklanacak ve sınava giren öğrencilerin 5 tercih hakkı olacak.

Sınavsız ve sınavla girilecek olan liselere yerleştirme aynı zamanda yapılacak.

Milli Eğitim Bakanının açıklamalarına göre önümüzdeki günlerde TEOG yerine getirilen yeni sistemin detaylarında bazı değişiklikler yapılabilir.