Birebir Özel Ders ile Başarınızı Katlayın.

YENİ ÜNİVERSİTE SINAV SİSTEMİ: YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI(YKS)

11/7/2017

YENİ ÜNİVERSİTE SINAV SİSTEMİ: YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI(YKS)

YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI(YKS)

Üniversiteye giriş sınavı olan YGS(Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı)kalktı. Yeni sınav sisteminin adı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı(YKS). Yeni sistemde sınav puan türleri de azaldı. Daha önceki sistemde YGS’de bulunan 6 puan türü ve LYS’de bulunan 12 puan türü azaltılarak 4 puan türüne düşürüldü.

YKS puan türleri: Sözel puan türü Sayısal puan türü Eşit ağırlık puan türü Dil puan türü

Eski sisteme göre 4 aylık bir süreci kapsayan üniversite giriş sınavı yeni sınav sisteminde(YKS) sadece bir hafta sonunda yapılacak. Cumartesi günü Temel Yeterlilik Testi ve Alan sınavları, Pazar günü ise Dil sınavları yapılacak.

YKS sistemi 3 bölümden oluşmaktadır: 1.Bölüm:Temel Yeterlilik Testi 2. Bölüm: Alan Sınavları 3. Bölüm: Dil Sınavları YKS Haziran ayında Cumartesi ve Pazar günü gerçekleşecektir.

Cumartesi sabah Temel Yeterlilik Testi(TYT) gerçekleşecek. TYT saat 10.00’da başlayacak 120 dakika sürecek. TYT 40 Türkçe 40 Matematik olmak üzere toplam 80 sorudan oluşacak. TYT’nin YKS’ye etkisi ise %40.

Cumartesi öğleden sonra ise alan sınavları yapılacak. Alan sınavları saat 14.00’da başlayacak ve 120 dakika sürecek.Alan sınavları 40 Edebiyat-Coğrafya, 40 Sosyal Bilimler, 40 Matematik ve 40 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 160 sorudan oluşacak.

Dil sınavı ise Pazar günü sabah saat 10.00’da başlayacak. Dil sınavı soru sayısı 80 olup sınav 120 dakika sürecek.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı 150’den büyük olanlar ön lisans programlarını, 180’den büyük olanlar ise Lisans programlarını tercih edebilecekler. TYT puanı 200’den büyük olanlar ise önümüzdeki senelerde bu puanı kullanabilecekler. YKS sisteminde Orta Öğretim Başarı puanının (OBP) etkisi değişmedi. Meslek Liselerine uygulanan ek puan aynı kaldı. Özel yetenek sınavına girecek olanlar için TYT barajı 150 olarak belirlendi.